Sendvičové panely

Sendvičový panel je hit 21.storočia stavia sa z neho už pomaly všetko. Všade, kde sa len pozriete vidíte stavby zo sendvičových panelov ako napríklad Tescá, Lídle, Kauflandy, preiemyselné parky a zóny, sklady, garáže, dielne, prístavby, autoservisy, predajne, haly, mraziarenske a poľnohospodárske haly, všetky tieto moderné stavby sú z PUR, PIR panelov alebo panelov plnených minerálnou vlnou, ktoré majú výborné izolačné vlastnosti a dlhú životnosť nad 50 rokov.

Panely sa montujú vertikálne alebo horizontálne na oceľovú, drevenú, železobetónovú konštrukciu, prípadne kombináciou týchto konštrukcií  so skrytým alebo viditeľným spojom. Sendvičové panely sú prefabrikované prvky, ktoré sa skladajú z dvoch obkladov z oceľového pozinkovaného plechu (vonkajšieho i vnútorného) a izolačného jadra, ktorý sa nachádza medzi nimi. Jadro poskytuje tepelnú, zvukovú a kvalitnú ochranu proti ohňu. Izolačné jadrá sú buď z tvrdeného polyuretánu (PUR), polyisokyanurátovej peny (PIR) alebo minerálnej vlny.

Sendvičové panely

Prečo sendvič a nie tehla

Na to aby sme dosiahli tepelno izolačné vlastnosti ako sendvičový panel, by sme napríklád museli štandardnú tehlu ytong 30cm ešte zatepliť 8cm polystyrénom, aby sme dosiahli súčiniteľ vodivosti tepla (U) a tepelný odpor (R) ako pri 10cm hrubom štandardnom PUR panely. Súčiniteľ vodivosti a tepelný odpor sú dva hlavné ukazovatele pri porovnávaní izolačných vlastností materiálov. Čím menšia hodnota U tým lepšie, zase naopak R tepelný odpor,čím vyšší tým lepšie.

 • PUR sendvičový panel 100mm U = 0,22 (W/m2.K), R = 4,6 (m2K/W)
 • PUR sendvičový panel 120mm U = 0,19 (W/m2.K), R = 5,26 (m2K/W)
 • YTONG 300mm tehla U = 0,40 (W/m2.K), R = 2,5 (m2K/W)
 • YTONG 300mm tehla plus fasádny polystyrén 8cm U = 0,22 (W/m2.K), R = 4,6 (m2K/W)
 • Plná tehla 300mm U = 2,56 (W/m2.K), R = 0,39 (m2K/W)

Súčiniteľ vodivosti tepla „λ“ (lambda), schopnosť materiálu viesť teplo, jednotka W/mK (koľko wattov tepla prejde materiálom o hrúbke 1 m pri rozdiele teplôt 1 kelvin (rozdiel 1 K = rozdiel 1 °C)). Čím nižšia je hodnota λ, tým lepším tepelným izolantom je materiál.

Tepelný odpor materiálu je schopnosť materiálu zadržať teplo. Je závislý na hrúbke materiálu a tepelnej vodivosti. Označuje sa „R„, jednotka je m2K/W (ako veľká plocha je nutná k prenosu tepla o hodnote 1 Watt pri rozdiele teploty 1 kelvin).

tepelno izolačné vlastnosti – porovnanie

Výhodné stavebné parametre

 • ľahký materiál – hmotnosť 11kg/m2
 • neškodí životnému prostrediu – menej ako 0,1% celkovej spotreby ropy súvisí s výrobou polyuretánov, recyklovateľný
 • moderný estetický vzhľad – výber farieb, tvarov, profilov, kombinácie materiálov
 • požiarna bezpečnosť – spĺňa požiadavky pre poisťovne, trieda požiarnej bezpečnosti EI 15 – EI 120
 • tepelno izolačné vlastnosti – PUR sendvičový panel 120mm U = 0,19 (W/m2.K), R = 5,26 (m2K/W), oproti plnej tehle 300mm U = 2,56 (W/m2.K), R = 0,39 (m2K/W)
 • dlhá životnosť – životnosť nad 50 rokov
 • akustika a odhlučnenosť – spĺňa požiadavky hygieny práce a normalizované akustické požiadavky. vzduchová nepriezvučnosť Rw od 22-31dB
 • rýchla montáž a minimálna údržba – rýchlejšia a jednoduchšia výstavba ako pri murovaných stavbách, panely sa len zmívajú
 • parotesnosť a vzduchotesnosť

Základné farby panelov

Používa sa vzorkovník farieb RAL ktorý je štandard pre stupnicu farebných odtieňov. Možnosť výberu roznych metalických lakov alebo imitácie rôznych materiálov napríklad kameň, tehla, drevo.

štandardné farby

metalické

Sendvičové panely

imitácie materiálov

matné farby

Typy panelov

Sú štyri hlavné typy a to stenový panel, fasádny, strešný panel, panel z minerálnej vlny a chladiarensky panel. Strešné panely sa môžu použiť ako stenové a naopak. Panely PIR a PUR sú hrubé od 40mm do 220mm,  z minerálnej vlny sú hrubé od 50mm do 240mm.

Profily panelov

V hlavnej ponuke je sedem druhov profilov vonkajších oplechovaní od hladkého (flat) po silno zvlnené (RW). Možnosť špeciálneho profilu imitácie škrídle.

 

 

Zhrnutie v tabuľke

Sendvičový panel Parameter
Typy panelov Stenový (fasádny), strešný, z miner.vlny, mraziarensky
Typy izolácií PUR, PIR, EPS, Minerálna vlna
Hrúbka panelov [mm] 40 – 240
Váha [kg/m2] 9,80 – 39
Dĺžka [m] 2 – 18,5
Šírka modulu [mm] 1000 – 1200
Hrúbka externé / interné oplechovanie  [mm] 0,4 – 0,6
Profily panelov Micro,Box, Wave, Flat, RW, Makro, Minibox
Súčiniteľ vodivosti tepla (U) 0,10 – 0,66
Protipožiarna ochrana EI 15 – EI 120
Akustická izolácia Rw [dB] 22-31
Farby RAL
Cena panelov €/m2 18€ – 30€